Jak radzić sobie z bólem w nocy?
Nocny wypoczynek to podstawa, a nieprzerwany sen ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia.1 Jeśli budzisz się w nocy z powodu bólu, koniecznie wspomnij o tym lekarzowi. Kiepski sen może przyczynić się do nasilenia objawów, co z kolei może odbić się na jakości snu.2 Lekarz powinien być w stanie podpowiedzieć Ci różne – farmakologiczne i niefarmakologiczne – metody radzenia sobie z objawami, które nie dają Ci spać w nocy.
A tymczasem wypróbuj nasze sposoby na walkę z bólem:
- Leki
W aptece bez trudu kupisz powszechnie dostępne środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen. Pamiętaj jednak, żeby zachować ostrożność sięgając po NLPZ, ponieważ mogą one zaostrzać objawy choroby.3 Lekarz może Ci także przepisać silniejsze środki przeciwbólowe, np. z grupy opioidów. Jednak zaleca się przyjmować je tylko przez krótki czas, ponieważ długotrwałe stosowanie może powodować skutki uboczne.3 Zawsze konsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek dodatkowych leków i zapoznaj się z naszym artykułem na temat leków przeciwbólowych .
- Terapia poznawczo-behawioralna (TPB)
Terapia poznawczo-behawioralna to metoda, której celem jest opanowanie praktycznych umiejętności pozwalających przezwyciężyć negatywne myśli i zachowania.3,4 Techniki TPB same w sobie nie zmieniają ani nie zmniejszają odczuwanych dolegliwości bólowych, ale mogą przynieść ulgę poprzez zmianę podejścia i nastawienia do bólu. Terapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczna u dzieci z dolegliwościami bólowymi brzucha5,6 oraz u dorosłych ze schorzeniami jelit7, a stosowane w niej techniki szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku zaburzeń snu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule poświęconym TPB w leczeniu bólu .
- Uważność
Uważność polega na skupieniu uwagi na obecnej chwili.8 Wprowadza umysł w stan spokojnej świadomości myśli, uczuć, emocji i doznań fizycznych.8 Poprzez praktykę uważności zaczynasz panować nad swoimi myślami, zamiast pozwalać, by Cię przytłaczały i nie dawały spać. Warto wypróbować oparte na technikach uważności aplikacje mobilne, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o ułatwianiu zasypiania. Więcej informacji na temat uważności znajdziesz w naszym artykule .
- Techniki relaksacji i odwracania uwagi
Istnieje również szereg innych, uniwersalnych technik radzenia sobie z bólem i stresem, takich jak np. wizualizacja kierowana i progresywna relaksacja mięśni9,10 . Choć ich opanowanie wymaga nieco wprawy, pozwalają skutecznie kontrolować ból i ułatwiają zasypianie. Poproś lekarza o zademonstrowanie Ci odpowiednich ćwiczeń lub polecenie specjalisty, który Cię ich nauczy.
- Dieta
Także odpowiednia dieta może pomóc Ci zapanować nad objawami11 , które nie pozwalają Ci się wysypiać. Pamiętaj jednak, żeby przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka. Zjedzenie kolacji na kilka godzin przed snem może pomóc uniknąć bólu związanego z trawieniem, ale może też sprawić, że uczucie głodu utrudni Ci zaśnięcie. W takim przypadku spróbuj zjeść przed snem bardzo lekką przekąskę lub wypić pożywny napój.12
Zanim cokolwiek zrobisz
Jeśli ból nie daje Ci spać, przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem. Specjalista pomoże Ci zapanować nad bólem, co powinno również przełożyć się na lepszą jakość snu. Może też przepisać Ci odpowiednie leki, jeśli problemy ze snem nie są związane z dolegliwościami bólowymi.