Diagnostyka
Nieswoiste choroby zapalne jelit: objawy oraz diagnostyka
Do nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ) zalicza się wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna. Jak dokonać rozpoznania chorób?
Artykuł
Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) – jaka jest rola lekarza POZ?
Materiał na podstawie wykładu „Nieswoiste choroby zapalne jelit – współpraca gastroenterologa i lekarza POZ” Renaty Talar-Wojnarowskiej, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie gastroenterologii dla województwa łódzkiego
Artykuł
Doniesienia z konferencji
Najnowsze doniesienia i wyniki badań dotyczące diagnostyki i leczenia NChZJ prezentowane podczas kongresu DDW 2023 w Chicago - cz. 2
Odbywający się corocznie w Stanach Zjednoczonych kongres DDW (Digestive Disease Week) jest okazją do spotkań ze specjalistami z zakresu gastroenterologii z całego świata oraz do zapoznania się z najnowszymi trendami i wytycznymi w diagnostyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego a także dla wielu lekarzy jest możliwością zaprezentowania prowadzonych przez nich badań.
Artykuł
Najnowsze doniesienia i wyniki badań dotyczące diagnostyki i leczenia NChZJ prezentowane podczas kongresu DDW 2023 w Chicago - cz. 1
Kongres DDW (Digestive Disease Week), który odbył się w 2023r w Chicago, był jak co roku okazją do zapoznania się z najnowszymi doniesieniami dotyczącymi diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego.
Artykuł
Leczenie chirurgiczne przetok okołoodbytniczych w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna (ChLC), która należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit, może obejmować każdy fragment układu pokarmowego. Jest chorobą przewlekłą, prowadzącą do znacznego uszkodzenia jelit, a w konsekwencji do niepełnosprawności pacjenta.
Artykuł
Wytyczne PTG i Konsultanta Krajowego w dziedzinie Gastroenterologii dotyczące postępowania z pacjentami z chorobą Leśniowskiego-Crohna
Niniejsze wytyczne stanowią aktualizację zaleceń diagnostyczno-terapeutycznych Konsultanta Krajowego ds. Gastroenterologii oraz Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii z 2012 roku, dotyczących postępowania z dorosłym pacjentem z chorobą Leśniowskiego-Crohna wraz z późniejszymi uzupełnieniami [1–3].
Artykuł
Seksualność wśród populacji pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit
Podejmując się opieki nad pacjentami z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (NChZJ), musimy mieć na uwadze ważne kwestie dotyczące seksualności, płodności i antykoncepcji, które mogą wpływać na ogólny stan zdrowia i samopoczucie pacjentów.
Artykuł
Mapa ośrodków leczących biologicznie
Mapa ośrodków specjalizujących się w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ)
Pacjenci zmagający się z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit mogą czuć się osamotnieni w swojej walce z chorobą.
Artykuł
Życie pacjentów z przetokami okołoodbytniczymi w chorobie Leśniowskiego-Crohna – pobierz raport
Raport „Przetoki okołoodbytnicze w chorobie Leśniowskiego-Crohna oczami pacjentów” to opracowanie, które przedstawia doświadczenia chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna, które zmagają się lub w przeszłości zmagały się z przetokami okołoodbytniczymi.
Artykuł
Kiedy trudno jest czekać… – niełatwa decyzja o (odroczonym) macierzyństwie w nieswoistych chorobach zapalnych jelit
Czy mogę zostać mamą? Czy moje dziecko nie zachoruje? Jeśli zadajesz sobie te pytania- nie jesteś sama. To naturalne obawy, oto, jak sobie z nimi radzić.
Artykuł
Czym są przetoki okołoodbytnicze?
Mam przetokę okołoodbytniczą w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna. Co dalej?
Artykuł
Diagnostyka – czyli jak rozpoznać, że to nieswoiste choroby zapalne jelit
Nieswoiste Choroby zapalne jelit – jak żyć poradnik. Broszura dla pacjenta
Artykuł
Dieta w nieswoiste chorobach zapalnych jelit – czy ma znaczenie
Nieswoiste Choroby zapalne jelit – jak żyć poradnik. Broszura dla pacjenta
Artykuł