Wsparcie dla Twoich pacjentów
Życie pacjentów z przetokami okołoodbytniczymi w chorobie Leśniowskiego-Crohna – pobierz raport
Raport „Przetoki okołoodbytnicze w chorobie Leśniowskiego-Crohna oczami pacjentów” to opracowanie, które przedstawia doświadczenia chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna, które zmagają się lub w przeszłości zmagały się z przetokami okołoodbytniczymi.
Artykuł
Kiedy trudno jest czekać… – niełatwa decyzja o (odroczonym) macierzyństwie w nieswoistych chorobach zapalnych jelit
Czy mogę zostać mamą? Czy moje dziecko nie zachoruje? Jeśli zadajesz sobie te pytania- nie jesteś sama. To naturalne obawy, oto, jak sobie z nimi radzić.
Artykuł
Tajemnica lekarska w dobie digitalizacji systemu ochrony zdrowia – czy jeszcze istnieje i jak ją chronić?
Problem poszanowania tajemnicy lekarskiej zyskał ostatnio na znaczeniu, w kontekście możliwości prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej jako alternatywy dla prowadzenia takiej dokumentacji w formie papierowej.
Artykuł
Zwolnienie lekarskie – informacje dla lekarzy
Zasady udzielania usprawiedliwienia nieobecności w pracy w sposób generalny reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy oraz przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. 1999 Nr 60, poz. 636t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1133..
Artykuł
Jak jeść zdrowo i smacznie w Nieswoistych Chorobach Zapalnych Jelit
Dowiedz się więcej na temat zdrowych nawyków żywieniowych, potraw i diety w Nieswoistych Chorobach Zapalnych Jelit (wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Leśniowskiego‑Crohna).
Artykuł
Akceptacja choroby jako ważny aspekt terapeutyczny
- Rola akceptacji choroby i przetok w procesie terapeutycznym
- Czy chorobę i przetoki łatwo zaakceptować?
- Co pomaga w akceptacji choroby?
Artykuł
Jeden dzień z życia osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna i przetokami
Pierwszą czynnością, którą wykonuję po obudzeniu się rano, jest wypicie zmieszanego z wodą sproszkowanego leku, który zapobiega biegunce tłuszczowej 2 .
Artykuł
Od objawów do diagnozy
- Pierwsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna
- Proces diagnostyczny
- Pojawienie się przetoki
Artykuł
Życie z przetoką okołoodbytniczą
Wpływ przetoki okołoodbytniczej na codzienne funkcjonowanie i psychikę pacjentów
Artykuł
Badania w kierunku nieswoistych chorób zapalnych jelit
Nie ma jednego badania, które mogłoby potwierdzić lub wykluczyć nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ). W tym celu należy wykonać wiele badań, także tych specjalistycznych wymagających specjalnego przygotowania.
Artykuł
Czy w trakcie leczenia przetoki odbytu konieczna jest stomia?
Wyłonienie stomii nie jest ani rutynowym, ani tym bardziej obowiązkowym elementem postępowania chirurgicznego u pacjentów z przetoką okołoodbytniczą w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna. Chciałbym to z całą mocą podkreślić, ponieważ część chorych unika wizyty u lekarza i opóźnia właściwe leczenie, właśnie z obawy przed stomią.
Artykuł
Przetoka odbytu – uporczywy problem
Duża skłonność do remisji i nawrotów oraz uszkodzenie tkanek w następstwie zapalenia to znamienne cechy przetoki odbytu o etiologii „crohnowskiej” sprawiające, że leczenie jest wieloetapowe i wymaga interdyscyplinarnej opieki. Przewlekły charakter choroby sprawia, że trudno tu mówić o cudownym leku lub spektakularnym zabiegu, trzeba się raczej nastawić na „długi marsz”, którego głównym celem jest stabilizacja choroby.
Artykuł
Czy chorobę Leśniowskiego-Crohna można „wyciąć” – czyli kilka słów o przetokach okołoodbytniczych
Przetoka odbytu to patologiczny kanał łączący odbyt lub końcowy odcinek odbytnicy ze skórą. Przetoka może powstać spontanicznie w następstwie zapalenia gruczołów przyodbytniczych, wówczas mówimy o tzw. etiologii kryptogladularnej lub też być jednym z objawów chorób zapalnych jelit przede wszystkim choroby Leśniowskiego-Crohna.
Artykuł
Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ; ang. inflammatory bowel disease, IBD) – definicja, objawy, przyczyny
Kiedy pacjent słyszy diagnozę – nieswoista choroba zapalna jelit – wszystko zaczyna się układać w całość. Okazuje się, że powracający ból brzucha nie jest zwyczajnym bólem.
Artykuł
Czy choroba Leśniowskiego–Crohna jest wyleczalna?
Choroba Leśniowskiego–Crohna (ChLC) to przewlekła choroba zapalna, należąca do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit, w przebiegu której może dochodzić do zajęcia procesem chorobowym całej ściany przewodu pokarmowego.
Artykuł
Jak leczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) należy do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ), do których zalicza się również chorobę Leśniowskiego–Crohna (ChLC). „Nieswoiste” to słowo klucz, oznacza bowiem coś niecharakterystycznego, a takie właśnie są NChZJ, których objawy czasem łatwo pomylić z zupełnie innymi schorzeniami.
Artykuł
Historie pacjentów: Narysuj moje życie z przetoką
Historie pacjentów ze zdiagnozowaną przetoką okołoodbytniczą w chorobie Leśniowskiego-Crohna – objawy, przebieg leczenia, codzienność, wpływ choroby na jakość życia.
Video