Dieta, odżywianie, masa ciała i NChZJ (nieswoiste choroby zapalne jelit) – co warto wiedzieć
W kwestii zdrowego odżywiania osoby z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD) powinny stosować się do tych samych zaleceń, co ogół społeczeństwa, czyli przestrzegać zrównoważonej pełnowartościowej diety bogatej w witaminy i składniki mineralne oraz dbać o prawidłową wagę.
Zdrowa, pełnowartościowa dieta może pomóc uniknąć części powikłań związanych z chorobą.1,2
Jednak, jak pewnie wiesz od lekarza lub pielęgniarki, chcąc zdrowo się odżywiać i uniknąć negatywnego wpływu diety na przebieg IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.
Oto trzy najważniejsze:
Niedobory
Osoby z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD) są narażone na zwiększone ryzyko niedożywienia i odwodnienia.1-4 Jest to spowodowane między innymi zmniejszeniem apetytu – typowe objawy choroby, takie jak ból brzucha, biegunka i nudności, mogą wywoływać niechęć do jedzenia, co prowadzi do zmniejszenia ilości przyjmowanych składników odżywczych.1 Dodatkowo choroba może upośledzać zdolność organizmu do przyswajania wody i składników odżywczych, w tym białka, tłuszczu i węglowodanów, co może prowadzić do niedoborów ważnych witamin i minerałów, takich jak witamina B12, witamina D, żelazo i wapń.1
Istnieje wiele, często prostych, sposobów na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi lub potrzebujesz rady, zawsze w pierwszej kolejności konsultuj się z lekarzem, dietetykiem lub pielęgniarką. Polecamy też nasze artykuły poświęcone zrównoważonej diecie i przybieraniu na wadze z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) .
Nadmiar kalorii
Choć powszechnie postrzega się IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) jako schorzenia wiążące się z utratą wagi lub niedożywieniem, nie jest to reguła. Część osób z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) ma także nadwagę.5-7
Zbędne kilogramy zawsze wiążą się z dodatkowym ryzykiem zdrowotnym, jednak w przypadku osób z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) nadwaga może dodatkowo mieć wpływ na reakcję na leki i zwiększać ryzyko związane z zabiegami chirurgicznymi.8
Lekarz, dietetyk lub pielęgniarka doradzą Ci, jak dbać o prawidłową wagę. Nie wahaj się prosić o specjalistyczną pomoc lub wsparcie. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule poświęconym utracie kilogramów z IBD . Pamiętaj też, że możesz dołączyć do jednej z grup wsparcia dla osób chcących schudnąć, które funkcjonują online lub organizują spotkania na żywo.
Niewłaściwa dieta
Choć nie ma dowodów świadczących o tym, że niewłaściwa dieta powoduje IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) albo że chorobę można wyleczyć przez zmianę diety, podczas konsultacji z lekarzem lub dietetykiem dowiesz się, jakiego rodzaju zmiany w jadłospisie pomogą Ci zapanować nad objawami.1 To, jakie pokarmy mogą wywoływać lub nasilać objawy jest kwestią bardzo indywidualną.9-12 Znalezienie „winowajców” może wymagać czasu i zaangażowania – więcej informacji jak się do tego zabrać zamieściliśmy w artykule poświęconym produktom zaostrzającym objawy .
Przekonanie, że niektóre pokarmy mogą powodować nasilenie objawów choroby leży u podstaw wielu „diet wykluczających” dla osób z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD), które mają na celu lepsze kontrolowanie choroby poprzez eliminację konkretnych grup produktów. Nie ma jednak wystarczających danych potwierdzających ogólne korzyści z ich stosowania.12,13 Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule omawiającym poszczególne diety dla osób z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) . Pamiętaj jednak, żeby wszelkie istotne modyfikacje diety lub zamiar przejścia na dietę wykluczającą najpierw skonsultować z lekarzem.
Pamiętaj…
IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) nie powinno być przeszkodą dla zdrowej, zrównoważonej diety dostarczającej Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli potrzebujesz pomocy lub wsparcia w kwestii prawidłowego odżywiania, zgłoś się do lekarza.