Leczenie dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego — HAE

Długoterminowe leczenie obrzęku naczynioruchowego 

Od kilku lat leczenie HAE obejmuje profilaktykę długoterminową, której celem jest zapobieganie nawracaniu napadów choroby. Polega ona na podskórnym podawaniu przeciwciała monoklonalnego: lanadelumabu. Jest to w 100% ludzkie przeciwciało monoklonalne, uniemożliwiające lub hamujące powstawanie obrzęków. Lanadelumab podaje się co 2-4 tygodnie i można go stosować u pacjentów powyżej 12. roku życia1. 

 

Co pomaga na obrzęk naczynioruchowy – leczenie ratunkowe 

Przy napadach HAE leczenie ratunkowe odgrywa kluczową rolę. Opiera się ono na substytucji inhibitora C1 w formie preparatu osoczopochodnego lub ludzkiego rekombinowanego C1-INH podawanego dożylnie albo na zastosowaniu inhibitora dla receptorów bradykininy BR2, który podaje się podskórnie. Zaleca się, aby każdy pacjent z HAE miał przy sobie zawsze lek ratunkowy. Powinien posiadać on zapas preparatów, który umożliwi zatrzymanie co najmniej dwóch ataków. W przypadku leczenia ratunkowego obrzęku naczynioruchowego liczy się szybkość i skuteczność działania1.

 

Referencje:

  1. Koton-Czarnecka M. Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy – jak go diagnozować i jak leczyć. „Kurier Medyczny” 2021, nr 2, s. 24-25. Online: https://www.termedia.pl/Dziedziczny-obrzek-naczynioruchowy-jak-go-diagnozowac-i-jak-leczyc,147,43890,1,1.html. Dostęp: 06.09.2024.  

C-ANPROM/PL/HAE/0048, 10/2024