Psychoonkolog to specjalista, który pomaga osobom po diagnozie choroby nowotworowej oraz ich bliskim. Udziela wsparcia i pomaga zrozumieć oraz oswoić emocje obecne na każdym etapie ścieżki terapeutycznej – od rozpoznania poprzez leczenie. Współpraca z psychoonkologiem może być wartościowym doświadczeniem dla pacjenta poszukującego przestrzeni sprzyjającej rozmowom na ważne (i często trudne) tematy.

Czy po diagnozie można odzyskać spokój?
Pierwsze chwile po diagnozie mogą przepełniać różne emocje takie jak lęk, niedowierzanie czy gniew. Często są one spowodowane poczuciem niesprawiedliwości. Pacjenci na tym etapie mierzą się z niełatwym wyzwaniem, jakim jest decyzja o rozmowie z bliskimi, a często również poinformowaniu pracodawcy o chorobie. To duża próba dla relacji osobistych i zawodowych, która może pociągnąć za sobą poważne zmiany.
Rozpoczęcie leczenia to kolejny etap w życiu osób z nowotworem, któremu może towarzyszyć strach przed bólem i skutkami terapii, a nawet wstyd związany z koniecznością proszenia o pomoc. Nic dziwnego, że wielu pacjentom trudno jest uwierzyć w to, że po diagnozie można jeszcze odzyskać spokój i czerpać przyjemność z życia. Aby poradzić sobie lepiej z wszystkimi trudnymi emocjami, warto zwrócić się o pomoc do psychoonkologa.

O czym można porozmawiać z psychoonkologiem?

Beata Pachońska jako psychoonkolog pracuje od 10 lat. Jak sama tłumaczy, jej rolą jest towarzyszenie osobie chorującej i jej bliskim. Ze swoimi pacjentami rozmawia na tematy, które nierzadko są pomijane w rodzinnym gronie. Osoby po diagnozie zgłaszają się do niej, gdy chcą w bezpiecznej przestrzeni porozmawiać o swoich emocjach, wątpliwościach czy lękach lub poszukują pomocy. Co ważne, psychoonkolog nigdy nie podaje gotowych rozwiązań, ale może dać pacjentowi oparcie w samodzielnym podejmowaniu decyzji.
Do Beaty Pachońskiej przychodzą również bliscy osób po diagnozie. Chcą wiedzieć, w jaki sposób mają opiekować się chorymi i jak zrozumieć ich (czasem gwałtowne) emocje. Z kolei pacjenci często nie mają odwagi powiedzieć swoim bliskim, że forma okazywanej troski im nie odpowiada. Poukładanie relacji z rodziną po diagnozie bywa trudne, ale rozmowy na ten temat mogą być pomocne dla obu stron.

Jak oswoić chorobę?
Jak podkreśla Beata Pachońska, psychoonkolog potrafi uświadomić swojemu pacjentowi, że ten nadal może dużo dla siebie zrobić. Diagnoza nie wyklucza dbania o swój dobrostan i celebrowania codzienności. Wciąż można czerpać przyjemność z życia, stawiać przed sobą cele i cieszyć się nawet z najmniejszych rzeczy. Ta świadomość pomaga zaakceptować i oswoić się z chorobą oraz związanym z nią lękiem. Pozwala również znaleźć w sobie siły psychiczne, gdy tych fizycznych zaczyna brakować.
Niezależnie od tego, z jakim problemem pacjent zwróci się do psychoonkologa, wizyta jest okazją do szczerej, empatycznej i pozbawionej oceniania rozmowy. Sprawia również, że osoba po diagnozie może rozwiać swoje wątpliwości, skupić się na sobie i odzyskać kontrolę nad życiem.

Obejrzyj wideo:

Materiał skierowany do pacjentów. Przygotowany z inicjatywy i sponsorowany przez Takeda.

C-ANPROM/PL/OG/0094, 02/2023