Drużynowy wicemistrz świata w lekkiej atletyce z 2006 roku oraz 16-krotny medalista mistrzostw Polski, a także Koordynator Reprezentacji Narodowej w biegach ultramaratońskich, trener przygotowania fizycznego i fizjoterapeuta w Ekstraklasie Siatkarskiej oraz wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Fizycznej i Turystyki.

Od wielu lat szkolę młodych adeptów sztuki trenerskiej, w jaki sposób usprawniać, trenować, wzmacniać, odchudzać, a nawet „leczyć”. Słowo „leczyć” – choć użyte na wyrost – uważam, że w pracy trenerów ma ogromne znaczenie. Zgłaszają się do nas osoby w różnym wieku i z różnymi schorzeniami, a także stanami chorobowymi. Już podczas pierwszego „wywiadu” takie osoby zadają pytanie: Czy w moim przypadku mogę uprawiać sport? Od zawsze propagowałem zdrowy styl życia i głęboko wierzę, że ruch pomoże nam żyć dłużej i zdrowiej. Nie szukaj więc wymówek, ale skutecznych rozwiązań.

Jeśli chorujesz na hemofilię to możesz, a nawet powinieneś korzystać z zalet aktywności fizycznej. Odpowiednio dobrana forma ruchu, przy spersonalizowanej profilaktyce oraz zachowaniu zasad bezpieczeństwa może mieć dla Ciebie szereg atutów:

  • wzmocni kości i stawy;
  • zapewni zdrowy rozwój fizyczny;
  • poprawi koordynację ruchową;
  • utrzyma prawidłową masę ciała oraz prawidłowy metabolizm;
  • utrzyma siłę i sprawność układu mięśniowego, który jest niezbędny do ochrony i ruchomości stawów;
  • rozładuje napięcia i stres;
  • podbuduje Twoją samoocenę;
  • zbuduje pozytywny wizerunek Ciebie samego.

Ze względu na specyfikę hemofilii wachlarz dyscyplin sportowych, spośród których możesz wybierać jest trochę ograniczony. Nie zalecam Ci sportów, w których ryzyko uszkodzeń wewnętrznych jest wysokie nawet u osób zdrowych, np. boks, MMA, jazda na nartach, koszykówka, piłka ręczna. Wszystkie one wnoszą w trening wysokie prawdopodobieństwo kontuzji, a co za tym idzie wylewów wewnątrzstawowych. Nie widzę jednak przeszkód, abyś zaczął pływać, chodzić na siłownie, grać w kręgle, golfa czy bilard, praktykować jogę lub strzelectwo czy łucznictwo. Zadaj sobie najpierw pytanie, jaką dyscyplinę chciałbyś uprawiać, a następnie zastanów się ze swoim lekarzem, rehabilantem oraz trenerem, który przygotuje dla Ciebie zindywidualizowany plan treningowy, jaka forma ćwiczeń będzie dla Ciebie optymalna i najbezpieczniejsza.

Sport i inne formy aktywności fizycznej przede wszystkim powinny sprawiać Ci przyjemność i dawać satysfakcję. Niestety każdemu zdarzają się chwilę słabości. Konsekwencja oraz trzymanie się planu treningowego jest tak samo ważne w życiu wyczynowych i zawodowych sportowców, jak i w przypadku osób chorych na hemofilię. Nie zniechęcaj się więc, gdy masz gorszy dzień – źle się czujesz, albo Ci się po prostu nie chce. To całkiem normalna reakcja i każdemu zdarzają się chwile słabości i trudności, aby wytrwać w nowym postanowieniu. Ważnym elementem dojrzewania i życia osób z chorobami przewlekłymi jest nauka dokonywania słusznych wyborów. To właśnie te wybory sprawią, że będziesz mógł podążać za marzeniami. Każdy kolejny trening przybliża Cię do osiągnięcia celu i wpływa na poprawienie Twoich wyników oraz samopoczucia. Jeśli trudno Ci się zmobilizować pomyśl z kim mógłbyś lub chciałbyś trenować. Czasami nieocenioną pomocą w zmotywowaniu się do sportu jest bowiem partner lub grupa osób, z którą będziesz ćwiczyć. Możesz też publicznie zadeklarować, jaki masz cel sportowy oraz jak chcesz tego dokonać. Trudniej Ci się będzie wycofać z deklaracji złożonej przed przyjaciółmi i najbliższymi.

Kiedyś piękne słowa powiedział Mohammed Ali „Niemożliwe to tylko wielkie słowo rzucone na wiatr przez maluczkich, którzy godzą się z naturalną koleją rzeczy, zamiast wykrzesać siłę by ją zmienić”. Znajdź więc w sobie tą siłę! Nie szukaj wymówek! Pamiętaj, już nie musisz rezygnować ze sportu! Żadna inna rzecz nie da Ci tyle wolności co pasja. To szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo.

Artykuł powstał na podstawie wiedzy autora.

C-ANPROM/PL/HG/0079 08/2022