Rola osoby wspierającej nie jest łatwa, szczególnie kiedy choruje osoba  bliska. Trudne uczucia niepokoju, lęku mieszają się z nadzieją, że będzie dobrze. Konieczność pogodzenia wielu aktywności życiowych, bezradność wobec cierpienia osoby ukochanej i ciągła gotowość do służenia pomocą to bardzo duże wyzwanie psychiczne i fizyczne.

Pułapką w byciu osobą wspierającą są błędne założenia, że zawsze trzeba być w formie, działać skutecznie, wiedzieć, czego osoba chora oczekuje i nie przyznawać się do zmęczenia. Wspieranie osoby chorej wymaga dużego wysiłku fizycznego i psychicznego, dlatego też osoba wspierająca ma wręcz obowiązek dbać o siebie i mądrze gospodarować zasobami energetycznymi swojego organizmu.

Zmęczenie wpływa na percepcję człowieka, efektem czego mogą być nieadekwatne reakcje do sytuacji, pogłębiony smutek i frustracja. Chory bardzo dobrze rozpoznaje, co się dzieje z jego bliskimi i nierzadko czuje się winny ich zmęczeniu.

Choroba osoby bliskiej to dla osób wspierających poważne wyzwanie psychofizyczne, logistyczne. Często w przypływie gwałtowych emocji i chęci pomocy zapominamy o sobie. Aby w pełni zaoferować swoje wsparcie, bez negatywnych skutków dla siebie, należy pamiętać o kilku sprawach.

  • OPIEKA NAD CHORYM TO DUŻY WYSIŁEK

Pomoc osobie chorej wymaga dużego wysiłku psychofizycznego i z tego też względu obowiązkiem osoby wspierającej jest zadbać o swoją kondycję.

  • OPIEKUN MA PRAWO DO WYPOCZYNKU

Osoba wspierająca ma prawo odpocząć, wyjść do kina, realizować również swoje potrzeby. Zmęczony, smutny opiekun robi więcej szkody niż pożytku. Przemęczenie, lęk, brak snu, życie w ciągłym napięciu może doprowadzić do depresji, a wówczas opieka nad chorym staje się bardzo trudna, a czasami niemożliwa.

  • OPIEKUN MA PRAWO DO POSZUKIWANIA WSPARCIA I POMOCY

Osoba wspierająca ma prawo prosić o pomoc inne osoby.

  • OPIEKUN MA PRAWO DO SMUTKU, OBAW I NEGATYWNYCH MYŚLI

Nie należy odtrącać trudnych myśli na temat tego, co ewentualnie może stać się z osobą chorą. Warto pamiętać, że cokolwiek by się stało, rozwiązanie można znaleźć dopiero wówczas, gdy to nastąpi. Nie można na zapas zabezpieczyć swojego świata.

Warto sobie także uświadomić i zaakceptować to, że relacja z osobą umierającą może nie być łatwa, że rozmowy mogą być trudne, a czasem nawet bolesne, a niepokój, który towarzyszy osobom wspierającym jest czymś naturalnym.

  • OPIEKUN ZASŁUGUJE NA DOBRE TRAKTOWANIE I SZACUNEK

Nie należy zgadzać się na złe traktowanie ze strony osoby chorej. Każdemu człowiekowi należy się szacunek.

C-ANPROM/PL/PPC/0142 08/2022