Opis problemu

W konsekwencji zabiegu operacyjnego bądź leczenia uzupełniającego chemio i radioterapią dochodzi do wielu zmian w wyglądzie i samopoczuciu osoby chorej. Im więcej skutków ubocznych leczenia, tym większa trudność w zaakceptowaniu nowego obrazu siebie.

Wskazówki dla pacjenta

  • CZAS NA ADAPTACJĘ

Przede wszystkim należy dać sobie czas na zaadaptowanie się do nowej sytuacji. Oczekiwanie, że nieakceptowane zmiany znikną natychmiast może prowadzić do jeszcze większych problemów.

  • WYROZUMIAŁOŚĆ DLA SAMEGO SIEBIE

Warto też pamiętać, że niektóre zmiany, np. brak włosów, zmiana wagi, zmiany skórne są zmianami odwracalnymi. Dobrym sposobem jest również zadbanie o swój wygląd – dzięki temu można poczuć się bardziej komfortowo we własnym ciele.

Przede wszystkim trzeba dbać o to, by samemu nie podważać swojej wartości.

  • ROZMOWA I PORADA ZAUFANEJ OSOBY BĄDŹ SPECJALISTY

Dobrym sposobem na radzenie sobie ze złym samopoczuciem i brakiem akceptacji samego siebie jest rozmowa z kimś zaufanym na temat swoich obaw.

Należy pamiętać też, że zawsze można porozmawiać z lekarzem na temat ewentualnych sposobów odzyskania sprawności fizycznej. Oprócz wielu porad, które można od niego uzyskać, z pewnością będzie on też mógł podać kontakt do specjalisty z dziedziny rehabilitacji fizycznej i psychicznej.

C-ANPROM/PL/PPC/0149 08/2022