
Niespodziewanie pojawiające się siniaki na ciele są często bolesne i nie prezentują się estetycznie. Dodatkowo skłonność do siniaczenia niepoprzedzonego żadnym konkretnym uderzeniem lub innym urazem może świadczyć o problemach zdrowotnych. Jak reagować na samoistne siniaki na ciele?
Siniaki bez powodu — co mogą oznaczać?
Samoistne siniaki na ciele stanowią nie tylko nieestetyczne zmiany, ale mogą również świadczyć o problemach zdrowotnych. W przypadku gdy pojawiają się często, a ich powstanie nie wiąże się z jakimkolwiek urazem, warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać skierowanie na badania. Może się bowiem okazać, że rozległe siniaki na ciele bez powodu są powiązane z nabytą hemofilią A (AHA), która nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych1.
Nabyta hemofilia A może występować u kobiet i mężczyzn. Średnia wieku osób chorujących na to schorzenie wynosi 74 lata — oznacza to, że AHA najczęściej dotyczy seniorów1. Do grupy wysokiego ryzyka należą również pacjentki w ciąży i do 12 miesięcy po porodzie2. AHA objawia się poprzez występowanie podskórnych wylewów krwi (czyli pojawiające się siniaki bez powodu), a także krwiaków śródmięśniowych i nadmiernego krwawienia śluzówkowego3.
Jakie badania zrobić, gdy pojawiają się siniaki na ciele bez uderzenia?
Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do swojego lekarza POZ, który zleci badanie krwi (APTT), oceni wyniki i w razie potrzeby skieruje Cię do lekarza hematologa 2.
Diagnoza AHA opiera się na obrazie klinicznym, który najczęściej stanowią właśnie rozległe siniaki (krwiaki podskórne)3. Niezbędne jest również przeprowadzenie badań laboratoryjnych, które mają na celu ocenę układu hemostazy1.
Badanie krwi APTT pozwala na ocenę wydłużenia czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji. W celu postawienia diagnozy wykonuje się również badania PT i TT1. Ponadto badania laboratoryjne pozwalają na stwierdzenie obecności antykoagulantu, określenie, czy aktywność FVIII w osoczu jest zmniejszona, a także ocenienie w teście Bethesda, czy występują przeciwciała przeciwko FVIII3.
Lekarz hematolog zaproponuje odpowiedni proces leczenia, obejmujący działania profilaktyczne (aby nie powstawały siniaki na ciele bez powodu) i ograniczające objawy oraz dążące do usunięcia inhibitora.
Przykładowe zdjęcia nabytej hemofilii typu A4

Krwiak wskutek noszenia biustonosza

Krwiak niespowodowany urazem

Krwiak po wykonaniu wkłucia dożylnego
Referencje
- Windyga J. Zasady postępowania z pacjentem z podejrzeniem nabytej skazy krwotocznej na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). „Journal of Transfusion Medicine” 2022, t. 2, nr 15, s. 130-132. Online: https://journals.viamedica.pl/journal_of_transfusion_medicine/article/view/90962. Dostęp: 25.11.2024.
- Górska-Kosicka M., Wójciak M., Windyga J. Postępowanie w nabytej hemofilii A. „Journal of Transfusion Medicine” 2020, t. 3, nr 13, s. 176-185. Online: https://journals.viamedica.pl/journal_of_transfusion_medicine/article/view/70898. Dostęp: 25.11.2024
- Windyga J., Baran B., Odnoczko E. et al. Wytyczne postępowania w nabytej hemofilii A u chorych w podeszłym wieku. „Journal of Transfusion Medicine” 2021, t. 4, nr 14, s. 156-175. Online: https://journals.viamedica.pl/journal_of_transfusion_medicine/article/view/86979. Dostęp: 25.11.2024.
- Images reproduced with permission from Escobar MA, Dyer CB. 2019 Escobar MA, Dyer CB. J Gerontol Geriatr. 2019;67:141–153.
C-ANPROM/PL/HG/0138, 12/2024