Hemofilia nabyta to rzadka choroba autoimmunologiczna, która może pojawić się u kobiet po porodzie. Mamy – mimo braku wcześniejszych problemów z krzepnięciem krwi – w okresie do roku po urodzeniu dziecka są narażone na rozwój tej poważnej skazy krwotocznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł.
Hemofilia nabyta – przyczyny i objawy u kobiet po porodzie
Hemofilia nabyta A (AHA) to choroba autoimmunologiczna. Charakteryzuje się tym, że organizm wytwarza autoprzeciwciała, które atakują czynnik VIII odpowiedzialny za krzepnięcie krwi1. U kobiet po porodzie hemofilia nabyta pojawia się zazwyczaj w ciągu pierwszych 6-12 miesięcy po urodzeniu dziecka1. Niestety – nie wiadomo, skąd biorą się mechanizmy odpowiedzialne za załamanie czynności układu immunologicznego i dlaczego właśnie ta grupa jest narażona na ryzyko wystąpienia AHA1. Pocieszające jest jednak, że to rzadkie powikłanie: statystycznie zdarza się raz na 350 000 porodów1.
W skrajnych przypadkach hemofilia nabyta objawia się natychmiast po porodzie w postaci silnego krwotoku z dróg rodnych. Częściej – pojawia się w ciągu pierwszych 12 miesięcy. Podstawowym objawem są rozległe siniaki po porodzie, czyli samoistne wylewy krwi pod skórę, którym mogą towarzyszyć krwotoki śluzówkowe o różnym nasileniu1.
Samoistne siniaki po porodzie – znak ostrzegawczy
Jak już wspomniano, jednym z najczęściej występujących objawów hemofilii nabytej u pacjentek po porodzie są rozległe samoistne siniaki. W odróżnieniu od wynaczynień powstałych na skutek urazów podczas porodu, te pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, co powinno być alarmującym sygnałem dla pacjentek i lekarzy1. W około 45% przypadków krwawienia te są rozległe i obejmują krwotoki podskórne lub śluzówkowe, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji1.
Opóźnienia w rozpoznaniu hemofilii nabytej po porodzie mogą prowadzić do groźnych krwotoków. Dlatego jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak rozległe siniaki na ciele po porodzie, powinnaś zostać poddana odpowiednim badaniom w kierunku zaburzeń krzepnięcia. Wczesne rozpoznanie i leczenie tej rzadkiej, lecz groźnej choroby jest kluczowe dla zapobiegania poważnym powikłaniom zdrowotnym.
Referencje:
- Windyga J., Baran B., Odnoczko E. et al. Wytyczne postępowania w nabytej hemofilii A. „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018, t. 3, nr 4, s. 231-244. Online: https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/63134/47668. Dostęp: 25.11.2024.
C-ANPROM/PL/HG/013, 11/2024